Standart Bir Espresso Nasıl Yaparım?

tıklaİşletmelerimizde içecek hazırlama kısmında hazırladığımız içeceklerin birçoğu espresso kullanılarak yapılır. Espressomuz ve diğer içeceklerimizin doğru olması için kahvemizin kusursuz ve standartlara uygun olması lazım.
Öncelikle kusursuz bir espressonun, kullandığımız ürünler ve makinaların kalitesi sayesinde daha da doğru olacağını bilmemiz lazım.
Bu, öğütücüden (grinder) başlar, tamper ile devam eder sonrasında espresso makinası ile son bulur.
kahve değirmeni
Kahve öğütücünüz ne kadar üst segment olursa, kahve mikronları birbiri ile aynı olacak ve espressonuz akarken bazen yoğunlaşıp seyrekleşmeyecek. Sonrasında sıkıştırma işlemi, yani porta filtremize (kaşığımıza) aldığımız kahveyi sıkıştırma (tepleme) işlemi. Bu işlemi de metal tamper kullanmanızı öneririm. Pilastik temper kullanmamak lazım. Çünkü metal ile daha sağlıklı sonuçlar alınıyor.
Tamperimiz ile kahvemize uygulayacağımız yaklaşık 15 kg basınç ile templedikten sonra kahve makinamızın grup kafalarını temizlemek için flaşlama dediğimiz işlem, yani suyu boşa akıtılması lazım. 1-2 saniye kadar. Sonrasında kaşığımızı makinamıza yerleştirip iyice sıkıştırıyoruz. Ve hemen düğmemize basarak akışı başlatıyoruz. Ve kahve makinası p bar basınçla kahvemize su basacak. Bu süreçte aynı anda kronometremizinde düğmesine basıyoruz. Doğru bir kahve yapabilmeniz için zaman önemli. 24-30 saniye arasında 30 ila buraya tıkla 32 ml kahve almamız gerekiyor. Şayet bu şartlara uyuyorsa o zaman espressomuz standart bir espressodur.
espresso makinesi
Fakat 24 saniyeden erken akmışsa 30 ml espressomuz, tam demlenmedi demektir. Yavan bir tat alırız. 30 saniyeden daha geç olmuşsa bu sefer acı bir tat alırız. Bunların çeşitli nedenleri vardır.
24 saniyeden daha erken dolduysa
• Templeme işlemini doğru yapamadık demektir.
• Espresso makinamızın basıncı yüksektir.
• Ya da değirmenimiz çok kalın öğütüyordur.

30 saniyeden daha geç dolduysa
• Templeme işlemini doğru yapamadık demektir.
• Espresso makinamızın basıncı düşüktür.
• Ya da değirmenimiz çok ince öğütüyordur.
Sorunları Çözme
Öncelikle kahve makinamızın 9 bar basınç uyguladığından emin olun. Şayet 9 bar basınçtan düşük veya yüksek basınç uyguluyorsa, servisten destek isteyin. Basınçtan emin olduktan sonra doğru templeme çok önemli. 15 kilo basınç uygulayacak şekilde kolonuzu eğitin. Bu işlemden de şüpheniz yoksa grinder ayarı yaparak kusursuz akışı gerçekleştirebilirsiniz.
Şayet öğütücü kahveyi kalın öğütüyorsa, inceltip tüm işlemleri baştan kronometre ile tekrar yapın. Doğru ayarı tutturana kadar. Öğütücü markasına ve çeşidine göre ayar yerleri değişiklik gösterir.
Şayet değirmeniniz ince öğütüyorsa da ayar yerinden kalınlaştırın. Bunları denemekten çekinmeyin bir barista’nın bilmesi gereken unsurların en başında gelir. Çünkü kahve değişikliği olsun hava şartları olsun değirmen ayarını ara ara ayarlamak lazım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *